Svētdiena, 29. Janvāris, 2023. Aivars, Valērijs

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Atsākas restaurācijas darbi Bauskas pils tornī


Atsākas restaurācijas darbi Bauskas pils tornī2018.08.28 Komentāri (0) Atsākas restaurācijas darbi Bauskas pils tornī

Baušķenieku un daudzo Bauskas pils apmeklētāju apziņā iesakņojies pilsdrupu tēls ar masīvo centrālo torni un atklāto skatu laukumu, no kura skatienam paveras pilsētas panorāma un ainava uz Mūsas un Mēmeles sateku. Tikai retais, apmeklējot pilsdrupas, paceļ skatienu uz augšu, kur ieraugāma draudīga aina – sienu augšpusē vairs saglabājies tikai akmeņu krāvums bez saistvielas - akmeņus notur vietā tikai pašu svars. Atjaunotās rezidences korpusu rietumgala krītošo akmeņu sasistais kārniņu jumts, akmeņi sietos pie torņa sienām, stutes torņa šaujamlūkās - viss liecina, ka pilsdrupu apmeklējums sen vairs nav drošs. Neskatoties uz muzeja izbūvētajām aizsargnojumēm, krītošie akmeņi, šogad trāpījuši vairākiem apmeklētājiem. Centrālais tornis ticis nostiprināts 1938.-1939.gados. Nokrišņu iedarbībai pakļautās sienu virsmas, javu nesaderība, ne vienmēr pareizā piemūrējumu konstruktīvā uzbūve izraisījusi pievienotās mūra masas atšķelšanos. Vērojami nobrukumi vairāku tonnu apmērā. Sniegs, lietus ūdens, kas brīvi iekļūst tornī, iesūcas aizbērtajos pagrabos un ātri nokļūst Mēmeles stāvkrastā, veicinot grunts noslīdeņu rašanos.

 

Arhitekts Miloslavs Hanzls sadarbībā ar arhitekti Ināru Caunīti izstrādājuši Bauskas pilsdrupu centrālā torņa un tam pieguļošo sienu konservācijas projektu.

 

Projekts paredz centrālā torņa apjumšanu, tādejādi izslēdzot nokrišņu ūdeņu iekļūšanu torņa sienās un pagrabos, vienlaikus tiks atjaunots pils vēsturiskais siluets, kāds redzams labi zināmajā 18.gs. sākuma Bauskas cietokšņa zīmējumā un gravīrā.

 

Tornī netiks atjaunoti starpstāvu pārsegumi – visā torņa augstumā tā būs viena telpa, ko varēs apskatīt no koka galerijām agrāko grīdu līmenī dažādos rakursos. Lai novērstu caurvējus un sniega ieputināšanu ziemā šaujamlūkas un logus noslēgs slēģi, durvju ailās tiks ievietotas vērtnes. Tornis nebūs apkurināms, bet to varēs apmeklēt arī ziemā. Pilsdrupu, kā arī Mūsas, Mēmeles un Lielupes ainavas apskate būs iespējama pa rekonstruētajām šaujamlūkām torņa augšdaļā un no segtiem balkoniem un galerijām pie rietumu sienas. Projektā kāpnes organizētas tā, lai augšupejošā un lejupejošā apmeklētāju plūsma nekrustotos. Tornim izveidos elektroinstalāciju, ugunsdzēsības un apsardzes signalizāciju, video novērošanu. Tiks izveidota lietus ūdens aizvadīšanas sistēma un torņa priekšpagalma bruģis.

 

Vēsturiskie mūri izskatu nemainīs, tie tiks nostiprināti aizpildot šuves, veicot izdrupumu piemūrējumus, atjaunojot ailu pārsedžu arkas un konservējot apmetumu apdari. Šo darbu metodika jau izstrādāta Bauskas pilsdrupu konservācijas I etapa realizācijā ES programmas „Kultūra 2000” ietvaros, par ko Bauskas pils muzejs saņēmis ES balvu „Europa Nostra Awards 2004”, Eiropas Kultūras mantojuma asociācijas godarakstu „The Best In Heritage”, kā arī Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas ”Gada balvu 2002” restaurācijā un uzņemts „The Best In Heritage” Ekselenču klubā.

 

Par projekta realizāciju noslēgts līgums ar Bauskas novada būvuzņēmumu SIA „Kaskāde 19”, kas sevi apliecinājis vairāku nozīmīgu kultūras mantojuma objektu restaurācijā – Raiņa muzeji „Tadenava” un „Jasmuiža”, Mazmežotnes muiža, Bauskas Sv.Gara baznīca.

 

Daudzi Senās mūzikas festivālu apmeklētāji Bauskas pilī atceras romantiskos koncertus tornī, t.sk. Bauskas pils torņa cietumnieka Burharda Valdisa sacerēto psalmu atskaņojumu. Koncerti atgriezīsies jaunā kvalitātē – bez caurvējiem, ar iebūvētu profesionālo apgaismojumu. Būs iespēja variēt mākslinieku uzstāšanās vietas – torņa centrā vai galerijās. Tornī tiks izvietota Bauskas pils kompleksa digitāla būvvēstures ekspozīcija.

 

Darbiem jānoslēdzas 2021. gada vasarā. Līdz tam tornis apmeklētājiem būs slēgts. Bauskas pils atjaunošana notiek sadarbības projekta „Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā” ietvaros.

 

 

Bauskas pils muzeja direktors
Māris Skanis


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas