Sestdiena, 23. Februāris, 2019. Almants, Haralds
Sazinies ar mums 80003939

Atklāts memoriāls "Sinagogas dārzs"


Atklāts memoriāls Komentāri (0) Atklāts memoriāls "Sinagogas dārzs"

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome un Bauskas novada dome 2017. gada 15. oktobrī atklāja memoriālu „Sinagogas dārzs”  Bauskā, Rīgas ielā 35.

Memoriāls ir izveidots, godinot ebreju tautas piemiņu, pateicoties Bauskas ebreju pēcteču Izraēlā, ASV un Lielbritānijā iniciatīvai un ziedojumiem un Bauskas novada domes un Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes atbalstam. Memoriāla autors – tēlnieks Ģirts Burvis. 

Kā stāsta pats memoriāla autors, kopējā memoriālā platība aizņem precīzi tādu pat laukumu, kādā savulaik atradās Bauskas Lielā sinagoga, akmens tēli simbolizē ebrejus, kas iznāk no dievnama pēc dievkalpojuma. Tie veidoti īpašā tehnikā, kuru vairāk pierasts redzēt izmantojam celtniecībā, tomēr šeit šim risinājumam gūts daudz mākslinieciskāks pielietojums. Nerūsējošā tērauda stiepļu karkasā izvietoti materiāli – dolomīts, ķieģelis, kas redzami Bauskas vecpilsētas namos, līdz ar to, memoriāls nekontrastē ar kopējo vecpilsētas ēku ansambli. Veicot apbūves laukuma sagatavošanas darbus, tika atrasti mūru fragmenti no nopostītās sinagogas ēkas, arī šie elementi iestrādāti gabionos. Memoriāla centrā ir simboliska bima, uz kuras rakstīts: „Veltījums Bauskas ebrejiem, kas gadsimtiem dzīvoja šeit un cēla šo pilsētu, un kurus 1941. gadā nogalināja nacisti un viņu vietējie palīgi. Godinot ebreju tautas piemiņu – Bauskas ebreju pēcteči un baušķenieki”.

       

Bauskas Lielā sinagoga uzcelta 1844. gadā. Tajā atradās izcils mākslas darbs – vietējā kokgriezēja veidots Toras šķirsts, kas 1931. gadā tika atzīts par valsts aizsargājamo kultūras pieminekli. Sinagogā par rabīnu kalpoja Ābrams Īzaks Kuks – izcils reliģiskais domātājs, kabalists, skolotājs, vēlāk pirmais Izraēlas Zemes virsrabīns. Dievnamu nacisti nodedzināja 1941. gada jūlijā.

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas