Ceturtdiena, 06. Oktobris, 2022. Monika, Zilga, Zilgma

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Atjaunoti Garozas muižas parka apstādījumi


Atjaunoti Garozas muižas parka apstādījumi2019.10.10 Komentāri (0) Atjaunoti Garozas muižas parka apstādījumi

Garozas muižas parkam piemīt vēsturiska vērtība, tā pirmsākumi meklējami 1791.gadā. Vēsturiskajās liecībās tas aprakstīts kā skaists un labi kopts atpūtas dārzs, minēti elementi, kas attiecināmi gan uz baroka, gan sentimentālisma laika dārzu kultūru – paviljoni, tiltiņi, eremīta namiņš. Šo izskatu muižas apbūve būtiski mainīja 19.gadsimta otrajā ceturksnī, kad parks ieguva savu pašreizējo izskatu – angļu ainaviskā parka veidolā. Šī parka ainava ir unikāla ar to, ka caur parku plūst nelielā Garozes upīte, kurai pāri ved romantisks arkveida tiltiņš ar dēļu klājumu, kā arī netālu no parka ieejas izveidots dīķis. Šobrīd, kad senās kungu mājas drupas ir pilnīgi izzudušas, Garozas parks Garozes upītes krastā ir vienīgā vieta, kas nākotnē atgādinās par kādreizējās muižas pastāvēšanu.

Lai Garozas parks mūsdienās kļūtu piemērots gan sportiskām, gan kultūras aktivitātēm, 2018.gada vasaras mēnešos parkā veikti vērienīgi labiekārtošanas darbi ar Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansējumu un Bauskas novada pašvaldības atbalstu. Projektā veikta teritorijas celiņu tīkla iekārtošana, autostāvvietu ierīkošana, asfalta seguma laukuma izbūve ar soliem pie estrādes, koku un krūmu stādījumu sakopšana, bīstamo koku likvidēšana, labiekārtojuma elementu (solu, atkritumu urnu, ziņojumu dēļa) uzstādīšana, teritorijas apgaismojuma izbūve. Ar šīm aktivitātēm 3 hektāru plašajā parkā tika iecerēts atgriezt kaut nelielu daļu no parka vēsturiskās spozmes un padarīt to piemērotu sabiedrisko aktivitāšu īstenošanai mūsdienās.

Veicot parka uzturēšanas darbus, tika konstatēts parka esošo koku sliktais stāvoklis.  Lai saprastu kurus bojātos kokus būtu lietderīgi izzāģēt, kā arī, lai saglabātu parku nākamajām paaudzēm, priekšlikumus parka atjaunošanai izstrādāja Ilze Māra Janelis, kas ir pieredzējusi muižu un parku vēsturiskās ainavas pētniece un arhitekte.

„Meža dienas 2019” projekta galvenais mērķis ir padarīt Latviju krāšņāku ar koku stādījumiem. Projekta konkursā, ko organizē biedrība „Latvijas Pašvaldību savienība”, Bauskas novada pašvaldība guva atbalstu 1000 euro vērtībā krūmu un koku stādu iegādei.

Foto: Inita Kalnmale

Projekta ietvaros ziemas mēnešos tika izzāģēti bojātie un bīstamie koki. Pavasarī Mežotnes pagasta iedzīvotājs Edvīns Strazdiņš no sava dārza parkam atvēlēja kalnu kļavas, lazdas, dižskabāržus, plūškokus un saldos ķiršus. Jāpiebilst, ka visi pavasarī stādītie kociņi veiksmīgi ieaugušies un jau vasarā parku rotāja ar ziediem.

Foto: Ineta Kalnmale

Darbi turpinājās septembrī, kad tika iegūti līdzekļi stādu iegādei. No Zaļenieku kokaudzētavas tika atvesti un iestādīti 145 stādi, kur lielākais daudzums ir dažādi košumkrūmi (rozes, jasmīni, ceriņi, hortenzijas, zeltstaru vītoli, bārbeles, kļavas, lapegles  utt).

Foto: Ineta Kalnmale

Stādi tika izvēlēti tā, lai tie augot veidotu dažādu augstumu, formu, labi iekļautos jau esošajā parka ainavā un kopā veidotu skaistus krāsu salikumus.

Kociņu stādīšanas darbos piedalījās vairāku iestāžu darbinieki un brīvprātīgie:

  • Bauskas novada administrācija;
  • Mežotnes pagasta pārvalde;
  • PII (bērnudāzs) „Zīlīte”;
  • Zemessardzes 53 kājnieku bataljons;
  • Bauskas jaunsargi;
  • SIA „Lielmežotne”;
  • Garozas ciema iedzīvotāji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Kaspars Kalējs

PII „Zīlītes” audzinātājas kopā ar bērniem un vecākiem pēc stādu iestādīšanas izstaigāja parku, iepazinās ar parka dažādību, mācījās atpazīt koku sugas un klausījās putnu balsīs. Lielu atbalstu sniedza Zemessardzes 53.kajnieku bataljona zemessargi, kuri komandiera vadībā apņēmās stāvā nogāzē sastādīt rozes.

Foto: Kaspars Kalējs

Lielu paldies vēlos teikt visiem, kas piedalījās parka atjaunošanas darbos, īpašs paldies mežotniekam   Edvīnam Strazdiņam un Bauskas novada administrācijas nekustamā īpašuma speciālistei Aijai Fridrihsonei, kuri netaupot savu laiku un zināšanas, darīja vairāk nekā pienākas, lai parku atgrieztu pie vēsturiskās spozmes un iedzīvotājiem radītu vēl vienu jauku un sakoptu vietu, kur atpūsties.

 

Zigurds Kalējs
Mežotnes pagasta pārvaldes vadītājs


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas