Sestdiena, 12. Jūnijs, 2021. Ija, Lenora, Nora

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Aļģu ziedēšana Mūsā


Aļģu ziedēšana Mūsā2020.08.03 Komentāri (0) Aļģu ziedēšana Mūsā

Šogad peldēt gribētāji ir īpaši lutināti ar dzidru upes ūdeni, tāpēc pēdējās dienas laikā Mūsā radušais saduļķojums izraisa iedzīvotāju neizpratni.

Situāciju komentē SIA „Īslīces ūdens” vadītājs un vides speciālists Valērijs Gabrāns:

„Šobrīd Mūsas upē vērojama aļģu ziedēšana. Šis ir bioloģisks process, kas vasaras laikā notiek samērā bieži. Siltā laika ietekmē pastiprināti savairojas noteiktu sugu aļģes. Procesu izsauc pārlieka biogēno elementu – slāpekļa un fosfora koncentrācija ūdenī un biežāk tas notiek stāvošos ūdeņos.

Tas viss attiecināms uz Mūsas upi Lietuvas teritorijā, kur upes baseins aptver intensīvi izmantojamas lauksaimniecības zemes un kur uz Mūsas un tās pietekām izveidota virkne ar HES dambju uzpludinājumiem. Te ūdens ar lauksaimniecības piesārņojumu uzkrājas salīdzinoši ilgi un siltā laika ietekmē paātrinās bioloģiskie procesi.   

Duļķainais ūdens pakāpeniski virzās pa upi uz leju un nedēļas laikā no Lietuvas robežas ir sasniedzis Bausku. Pašlaik pie Uzvaras ciemata ūdens jau sāk skaidroties. Ja laika apstākļi saglabāsies līdzšinējie, tad pēc nedēļas aļģu ziedēšana būs beigusies.

Pagaidām nav novērots, ka šī aļģu ziedēšana būtu izsaukusi kādas nevēlamas parādības. Taču iespējama arī t.s. zilaļģu savairošanās. Kad ūdenī sāk veidoties toksiski savienojumi, sākas ūdens iemītnieku bojāeja no saindēšanās ar toksīniem un, organismu noārdīšanās rezultātā, ūdenī sāk trūkt skābekļa. Šis process ir pastiprināti jāuzrauga.”

Inga Pinne
Sabiedrisko attiecību speciāliste

 


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas