Svētdiena, 05. Februāris, 2023. Agate, Selga, Silga, Sinilga

Sazinies ar mums

63922238

Notiek ielāde ...

Aizritējis pirmais elektromobiļu maratons


Aizritējis pirmais elektromobiļu maratons2015.05.25 Komentāri (0) Aizritējis pirmais elektromobiļu maratons

„Izbaudot Zemgali nesteidzoties!” 20. – 21.maijā aizritēja pirmais elektromobiļu maratons. Kopā ar vēl astoņiem elektroauto divu dienu ilgajā braucienā devās arī Bauskas novada pašvaldības Volkswagen markas elektroautomašīnas. Vienu no mašīnām vadīja administrācijas speciālistes Jolanta Lauva un Guna Purene, otru –Laine Baha un Ieva Šomina.  

Maratona ietvaros Jelgavā, Pasta salā 20.maijā notika arī elektromobiļu salidojums. Šeit bija apskatāmi lēngaitas auto e-AIXAM city Premium un Melex NCAR, kā arī ātrgaitas elektroauto VW e-up!, BMW i3, Renault Fluence ZE, Citroen Berlingo, Mazda RX8, Fiat Fiorino, Nissan e-NV200, KIA SOUL EV un TESLA, kā arī elektriskie velosipēdi. Ir maldīgi domāt, ka elektroautomašīnas nav piemērotas tālam ceļojumam – uz elektromobiļu salidojumu ar savu elektroauto bija ieradušies arī viesi no Somijas. Kā atzina somu viesi, brauciens bijis gana satraucošs, jo no Igaunijas robežas līdz Rīgai bija jānokļūst bez nevienas uzlādes, kas viņu stūrētajai automašīnai Nissan LEAF bija īsts pārbaudījums.

Lielu skatītāju interesi raisīja pilnībā elektriskais luksusa sedans Tesla S, kā arī Mazda RX8, kuru par elektroautomobili pārbūvējis auto īpašnieks Artis Ziemelis. Daudzi pasākuma apmeklētāji steidza izmēģināt braukšanas prieku ar elektrisko velosipēdu.

Salidojuma noslēgumā desmit automašīnas - VW e-up!, BMW i3 un Nissan e-NV200 devās ceļā uz Auci, kas bija pirmais maratona pieturas punkts. Par sabraukušajiem elektroauto aucēnieši izrādīja lielu interesi. Bērni centās iekļūt visās mašīnās, kā arī iemūžināt sevi fotogrāfijās kopā ar elektroauto, savukārt pieaugušajiem interesēja automašīnu tehniskie dati. Ikvienā no pieturas vietām maratona dalībnieki iedzīvotājiem stāstīja par savu pieredzi elektrisko automobiļu lietošanā. Iespēju doties testa braucienā gan izmantoja vien neliels drosmīgo skaits.

Pēc automašīnu uzlādes nakts garumā, maratona dalībnieki 21.maija rītā devās ceļā uz Tērveti. Tērvetes dabas parkā maratona dalībnieki tikās ar AS „Latvijas Valsts meži” (LVM) pārstāvi, kurš iepazīstināja ar LVM pieredzi elektroautomobiļu izmantošanā.  

Maratona turpinājumā automašīnas devās ceļā uz Eleju. Tur pieturvieta bija ieplānota līdzās Elejas vidusskolai, tādēļ šajā vietā automobiļu aplūkotāji lielākoties bija bērni. Lai iekļūtu mašīnās, skolēni stājās rindā, nemitīgi uzdodot gan ļoti bērnišķīgus, gan arī pavisam nopietnus jautājumus, kas balstīti zināšanās par automašīnām.

Pirmais elektromobiļu maratons noslēdzās Bauskā. Arī šeit iedzīvotājiem bija iespēja ielūkoties elektroauto, izbraukt ar tām, kā arī iesaistīties sarunās ar automobiļu lietotājiem.

Elektromobiļu maratons noteikti uzskatāms par veiksmīgu pasākumu. Tā dalībnieki ne vien ieklausījās citu lietotāju pieredzē, bet visi kopā izdarīja vērtīgus secinājumus par elektromobiļu izmantošanu, no kuriem galvenais – elektroauto noteikti ir veiksmīgi izmantojami lielu attālumu veikšanai. Diemžēl Latvijā elektroauto īpašniekam nevajadzīgu stresu rada mazais uzlāžu staciju skaits.  Lai automašīnas varētu lietot veiksmīgi, un to iegādē būtu ieinteresētas arī privātpersonas, nepieciešams izveidot ātro uzlāžu staciju tīklu, kas ļautu automašīnas lietotājam droši pārvietoties visā valsts teritorijā, turklāt, tā kā elektroautomobiļu pasaulē kļūst aizvien vairāk, arī ārzemju viesi ir ieinteresēti šo staciju izmantošanā. Šobrīd galvenais elektroauto lietotājs ir valsts un pašvaldību iestādes, kā arī lielie komersanti. Kā norādīja vairāki maratona dalībnieki – elektroauto ir ne vien videi draudzīgs, tā lietotājs spiests mainīt savus ieradumus attiecībā uz pārvietošanās kultūru. Lai gan pašvaldības vajadzībām ar vienas uzlādes nodrošinātajiem, vidēji 130 km ir pilnīgi pietiekami, elektroauto lietotājs daudz vairāk domā par savu braucienu lietderību un mērķiem, daudz vairāk plāno savu ikdienas ritmu, lai dienas braucieniem pietiktu ar nakts uzlādi.

Bauskas novada pašvaldība elektroautomobiļus iegādājās 2014.gada septembrī projekta „Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana Bauskas novadā, iegādājoties divus jaunus rūpnieciski ražotus vieglos pasažieru elektromobiļus” ietvaros. Kopējās auto iegādes izmaksas bija 51 814 EUR, no tām 37 000 EUR Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansējums, bet 14 814 EUR – Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums. Auto pašvaldībai tika piegādāti 14.septembrī, kad vārda dienas atzīmē Verneri un Munti. Tieši tā administrācijas darbinieki nodēvējuši arī automašīnas. Ikdienā Verneru un Munti pamatā izmanto Saimnieciskās nodaļas, Attīstības un plānošanas nodaļas, kā arī Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas speciālisti. Mašīnas lielākoties tiek lietotas Bauskas pilsētā, kā arī novada teritorijā, dodoties uz vietām, kurp ved ceļš ar asfaltbetona segumu. Auto tiek uzlādēti garāžās, šim mērķim izmantojot parasto elektrības rozeti. Šādā gadījumā auto uzlādējas 6 – 8 stundu laikā. Ātrās uzlādes stacijās VW e-up! varētu pilnībā uzlādēt 30 minūšu laikā. Analizējot līdzšinējos datus, secināts, ka vidējās izmaksas uz 100 km šādam auto ir 3,20 EUR.

Elektromobiļu maratona organizatori bija biedrība „Zemgales reģionālās enerģētikas aģentūra” (ZREA) un biedrība „Bezizmešu mobilitātes atbalsta biedrība”, Eiropas Komisijas programmas „Inteliģenta Enerģija Eiropai” projekta „Ilgtspējīgas enerģētikas rīcības stratēģijas” („Beyond Energy Action Strategies”/BEAST, Nr.IEE/13/839/S12.675536) ietvaros. Bauskas novada pašvaldība ir viens no ZREA biedriem. Vēl šajā biedrībā darbojas Jelgavas pilsētas dome, Auces, Jēkabpils un Ozolnieku novada pašvaldības, Zinātnes inovāciju un testēšanas centrs, SIA „Fortum”, Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde un Zemgales NVO centrs. Maratona rīkošanas nepieciešamību noteica ne vien vēlme sabiedrībai parādīt elektromobiļus, kā arī dalīties ar pieredzes stāstiem, bet arī prasības, kādas noteiktas Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa "Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana transporta sektorā – atbalsts elektromobiļu un to uzlādes infrastruktūras ieviešanai" nolikumā attiecībā uz projekta publicitātes nodrošināšanu.

Galerija 

Ieva Šomina,
sabiedrisko attiecību speciāliste


Komentēt var tikai autorizētie lietotāji!

Komentāri


    Citas ziņas